Linie pakujące i systemy ważące dla przemysłu chemicznego

gif (4965 bytes)

Program firmy Möllers dla przemysłu chemicznego

gif (16409 bytes)

Typowe wyposażenie linii pakującej Möllersa składa się z sytemu napełniania worków z rękawa (FFS-system form-fill-and-seal: odetnij worek z rękawa, zamknij worek od strony dna, napełnij worek, zamknij worek od góry), dalej paletyzator, a następnie foliomat na folię termokurczliwą.

Firma Möllers oferuje pełny zakres linii pakujących dla przemysłu chemicznego, złożonych z pakowaczki, paletyzatora i foliomatu. Żadna inna gałąź przemysłu nie stawia tak wysokich wymagań producentowi pakowaczek jak przemysł chemiczny. Wynika to z właściwości pakowanych produktów chemicznych: od pylistych materiałów, przez różnej grubości cząsteczki rzędu kilku milimetrów, do brył grubości pięści. Pakujemy również dowolnej lepkości płyny oraz pasty.

Technologia pakowania

Automatyczna pakowaczka systemu FFS (form-fill-and-seal) produkująca worki otwarte z rękawa nawiniętego na rolkę, wydajność pakowaczki do 1800 worków/godzinę, zastosowanie do różnych produktów chemicznych

gif (78646 bytes)

gif (109441 bytes)

Pakowaczka z czterema lejkami napełniającymi dla worków wentylowych, typ pakowaczki: pneumatyczna VIBRO, z automatycznym podawaczem worków, wydajność pakowaczki do 2.000 worków/godzinę.

gif (32449 bytes)

Pakowaczka typu VELOVAC wciąga produkt pakowany do worka przez zastosowanie podciśnienia uzyskując wysoki stopień komprymacji produktu w worku bez zmiany struktury produktu.

gif (61675 bytes)

Pneumatyczna pakowaczka typu BVPV VIBRO jest szczególnie doskonała dla produktów pylastych o ziarnach od 0 do 15 mm przy zakresie pakowania do worków od 5 do 25 kg.

Wybór pakowaczki zależy nie tylko od właściwości produktu pakowanego, lecz również od rodzaju stosowanych worków i wymaganej wydajności. Dla produktów granulowanych używamy zwykle automatyczne pakowaczki do worków otwartych lub pakowaczki systemu FFS, które same formują worki w trakcie procesu pakowania. Produkty trudne do odpowietrzenia pakujemy w specjalnych pakowaczkach z zanurzoną rurą odpowietrzającą lub w szczególnych przypadkach napełniamy worki w komorach z podciśnieniem, w których odsysamy powietrze z produktu przed jego załadowaniem do worka. Najczęściej jednak mamy sytuację odwrotną , w której produkty odpowietrzane sklejają się i zbrylają. W tym przypadku stosujemy pakowaczki pneumatyczne ustawione w szeregu ze zbiornikiem wstępnym ciśnieniowym z wibratorem lub też stosujemy pakowaczki obrotowe. Doskonałym sposobem uzyskania szczelnego zamknięcia worków wentylowych jest zamykanie wentyli przy pomocy zgrzewania ultrasonicznego.

gif (71488 bytes)

Przemysł chemiczny stosuje worki otwarte, wykonane z papieru, polietylenu oraz worki z tkaniny polipropylenowej z rękawa. System zamykania worków umożliwia zszywanie, zgrzewanie lub sklejanie worków.

gif (20995 bytes)

Pakowaczki szeregowe z wieloma lejkami napełniającymi, mogą być wyposażone w automatyczny podawacz worków.

gif (19254 bytes)

Pakowaczka z napełnianiem rurą opuszczaną do spodu worka w trakcie napełniania, wyposażona w automatyczny podawacz worków oraz urządzenie do zamykania worków metodą ultrasoniczną.

Technologia mierzenia i ważenia

gif (50224 bytes)

Technologia mierzenia, ważenia i napełniania worków, tak jak na pokazanym na zdjęciu w systemie napełniania otwartych worków, tworzy ciągły proces technologiczny nowoczesnej fabryki.

gif (42900 bytes)

Waga netto firmy LIBRA z odbiorem od spodu stanowi symbol dokładności i wysokiej wydajności ważenia.

gif (8090 bytes)

System pomiaru żaluzyjny: dla produktów granulowanych i o grubym uziarnieniu.

gif (12889 bytes)

System pomiaru śrubowy: dla produktów pylastych i proszkowych nie wytwarzających swobodnego przepływu.

gif (12016 bytes)

System pomiaru taśmowy: dla produktów pylastych ciężkich wytwarzających swobodny przepływ.

gif (10302 bytes)

System pomiarów wibracyjnego zsypu: dla produktów pylastych z tendencją do tworzenia aglomeratów.

Różne typy urządzeń ważących i pomiarowych stosuje się odpowiednio do właściwości produktów pakowanych i grup materiałów przeznaczonych do napełniania. W wyniku umiejętnego dostosowania właściwości produktów pakowanych do parametrów urządzenia ważącego i precyzyjnego sterowania procesem uzyskuje się wysoką dokładność ważenia. Wagi firmy LIBRA typu DYNAMIC o wydajności 1600 ładunków na godzinę przy ich precyzyjnym działaniu z odbiorem od spodu oraz ważeniem netto lub brutto - stanowią doskonały przykład postępu technicznego grupy firm MÖLLERS jako znanego producenta o dobrej reputacji w przemyśle chemiczny i wielu innych branżach.

Napełnianie pojemników płynami

gif (87052 bytes)

Pakownia całkowicie automatyczna, wykonująca ciężkie prace napełniania i zamykania beczek z czterema stacjami napełniania, pakownia wyposażona w automatyczny system rozładunku pustych beczek, załadunku i rozładunku oktabin, system paletyzacji beczek.

gif (30965 bytes)

Stacja napełniania pojedynczych i paletyzowanych kontenerów, puszek, beczek pudeł specjalnych do chemikaliów, naczyń specjalnych.

Firma LOGDOS z grupy Möllersa specjalizuje się w produkcji urządzeń do napełniania, mierzenia i ważenia płynów. Urządzenia firmy LOGDOS wyróżniają się wysokim stopniem automatyzacji maszyn napełniających płyny do beczek kanistrów, puszek, kubłów o pojemności od 1 do 250 litrów a nawet do 2.000 litrów w liniach półautomatycznych. Projektujemy dla Was, produkujemy i dostarczamy maszyny - od pojedynczych urządzeń napełniających do w pełni zautomatyzowanych, wykonujących ciężkie prace zakładów produkcyjnych wraz z systemem przenośników transportowych.

gif (49000 bytes)

Automatyczna stacja napełniania beczek i kontenerów ustawionych na paletach.

gif (52235 bytes)

Automatyczna stacja napełniania kontenerów i kanistrów o pojemności od 1 do 60 litrów, ustawionych na paletach, o wysokiej dokładności napełniania.

gif (40787 bytes)

Automatyczna stacja napełniania i zamykania równocześnie wielu kanistrów i kontenerów z wieloma lejkami napełniającymi.

Technologia paletyzacji typu PLS z płytą dociskająca każdą warstwę

gif (66481 bytes)

 

gif (14135 bytes)

Worki przechodzące przez stację prasowania worków zachowują ten sam kształt aż do ułożenia na palecie.

gif (12395 bytes)

Tarcza obrotowa podnosi worek, obraca go o żądany kąt obrotu i obniża go bez powodowania zmian w strukturze materiału zapakowanego, co umożliwia dostarczenia worka do paletyzatora w nie odkształconym stanie.

gif (18863 bytes)

Płyta dociskająca każdą warstwę ułożoną na palecie wyrównuje kształt warstwy i zapewnia doskonały kształt ładunku na palecie.

gif (84533 bytes)

gif (20325 bytes)

Urządzenie do obracania worków przy pomocy dwóch bocznych płyt dociskających worek z boku zapewnia delikatny obrót worka zależnie od potrzeb odpowiedniego wzoru na palecie, przy minimalnym docisku produktu w worku.

gif (21260 bytes)

Płyta aeracyjna pozwala na uniknięcie deformacji worka i umożliwia delikatne przemieszczanie paletyzowanych worków.

gif (30118 bytes)

Docisk całego ładunku na palecie powoduje odpowietrzanie worków, ułatwia stabilny transport ładunku na palecie.

gif (19151 bytes)

Urządzenie układające płaską folię na palecie przed rozpoczęciem układania worków w pierwszej warstwie .

gif (20804 bytes)

Układacz kartonów na palecie przed rozpoczęciem paletyzacji.

gif (15606 bytes)

Wychwytywacz metalu.

gif (16597 bytes)

Waga kontrolna.

gif (17772 bytes)

Drukarka atramentowa.

gif (21086 bytes)

Urządzenie do naklejania nalepek na workach.

Podstawową przyczyną sukcesów firmy Möllers jakie osiągają automatyczne paletyzatory jest dokładność układania ładunku na palecie i jego stabilność w transporcie. Nawet w przypadku niepełnych worków taśmy dociskające worki kształtują prawidłowy ładunek Jakość paletyzowania uzyskała firma Möllers prze lata doświadczeń w tworzeniu standardowych modułów w szerokim zakresie produktów pakowanych. Dobór przedstawionych tu urządzeń dodatkowych przy paletyzacji zależy od właściwości pakowanych produktów i ich zdolności do tworzenia ładunków stabilnych po paletyzacji. Urządzenia dodatkowe zabezpieczają ładunek na palecie od wpływu czynników zewnętrznych np. podawacz płaskiej folii, która chroni ładunek na palecie przed wilgocią od spodu.

-14.15- Wzory układania worków na paletach podano dla paletyzatorów:

typu PLS-C 1400

gif (27560 bytes)

PLS-C 1600

gif (29252 bytes)

PLS-C 1800

gif (29565 bytes)

PLS-C-2400

gif (30720 bytes)

Wysokość ładunku na palecie:

SH

Wysokość przenośnika podającego worki do paletyzatora:

EH

1500 mm 2500 mm
1600 mm 2600 mm
1800 mm 2800 mm
2000 mm 3000 mm
2200 mm 3200 mm

przy wysokości przenośnika odbioru załadowanych palet wózkiem widłowym: BH = 700 mm nad posadzką.

Automatyczne paletyzatory zostały zaadaptowane przez firmę Möllers dla potrzeb przemysłu chemicznego jako cztery typy o wydajności 1400, 1600, 1800 i 2400 worków na godzinę ( przy wzorze 5 worków w warstwie). Paletyzatory dostarczane są z zaprogramowaną dowolną ilością wzorów układania worków w warstwie na palecie (od 3 do 10 worków na palecie), które w zależności od potrzeb wybiera się w programatorze przed rozpoczęciem produkcji. Paletyzatory firmy Möllers typu PLS zaprojektowane są jako czytelne zestawy modułów, charakteryzują się wysoką sprawnością i niezawodnością, niskim poziomem hałasu, niskim zużyciem energii elektrycznej. Specjalne modele wykonujemy dla warunków przeciwwybuchowych.

Technologia paletyzacji typu PFS o średniej i niskiej wydajności

gif (73490 bytes)

Paletyzatory typu PFS mają wydajność:

PFS 500: 250 do 500 worków na godzinę     16-3.gif (2269 bytes)

PFS 800: 500 do 800 worków na godzinę     16-4.gif (2318 bytes)

PFS 1200: 800 do 1200 worków na godzinę 16-5.gif (2187 bytes)

Automatyczne paletyzatory typu PFS charakteryzują się dużymi możliwościami adaptacji do lokalnych warunków, szczególną oszczędnością miejsca potrzebnego do ich zamontowania i pracy, są konfigurowane z odrębnych modułów w dowolny sposób.

gif (20550 bytes)

Automatyczne paletyzatory firmy Möllers typu PFS dostarczamy w trzech rozmiarach zależnie od wydajności od 250 do 1200 worków na godzinę. Wyraźną zaletą tych paletyzatorów jest ponadto dostarczanie worków do paletyzatora na niskim poziomie tuż nad posadzką oraz układanie ładunku na palecie na niskim poziomie, co daje łatwiejsze monitorowanie załadunku.

Roboty do paletyzacji i depaletyzacji

gif (14368 bytes)

Robot ROMEO (R) układa worki na palecie. Za nim foliomaat na folię rozciągliwą na zimno (stretch folię).

gif (14432 bytes)

Robot ROMEO (R) ze specjalnym chwytakiem Möllersa (patent niemiecki nr 3560895) jest szczególnie doskonały do paletyzacji worków, dodatkowe ssawki umożliwiają załadunek i rozładunek płyt kartonowych i śliskich płyt.

gif (63079 bytes)

Zależnie od konfiguracji linii paletyzacji i lokalnych warunków pracy można stosować roboty z łamanymi ramionami jako alternatywę do robotów ROMEO (R) .

gif (20637 bytes)

Robot ROMEO (R) ma szczególne zastosowanie w przemyśle chemicznym do sortowania różnych ładunków i układania ich na kilku paletach dla łączenia pakunków o różnych wymiarach, jak również do paletyzacji pakunków trudnych do układania. Innym częstym zastosowaniem robota ROMEO (R) jest rozładunek pojedynczych worków lub pakunków z palet czyli depaletyzacja.

-18,19- Foliomaty systemu FSA Combi z ramą elektrycznie ogrzewaną na folię termokurczliwą

Bezkonkurencyjne efekty uzyskała firma Möllers w rozwoju technicznym foliomatów na folię termokurczliwą, które chronią ładunki na palecie przed wpływami atmosferycznymi i uszkodzeniami mechanicznymi w czasie transportu. Dodatkowo wiele wariantów wykonania tych paletyzatorów umożliwia dostosowanie maszyn do lokalnych warunków i technicznych wymagań paletyzowanych produktów. Opcjami rozwiązań technicznych tych foliomatów są maszyny wytwarzające kaptur foliowy i obkurczające kaptur jako jedna maszyna lub w odrębnych maszynach. Odrębnym rozwiązaniem jest również zastosowanie urządzenia antylaminarnego, które uniemożliwia sklejanie się folii kaptura z workami polietylenowymi. Koncentrujemy się na zapewnieniu stabilności ładunku na palecie w czasie transportu, co uzyskujemy przez maksymalne zespolenie ładunku z paletą przez obkurczenie kaptura z boku i od spodu palety.

We foliomacie typu FSA-Combi w jednej maszynie następuje wytworzenie kaptura, naciągnięcie go na ładunek z paletą i obkurczenie.

Szeroki zakres ładunków można zabezpieczać folią termokurczliwą do transportu. Pokazano tutaj foliowanie oktabin.

4 podstawowe czynności foliomatu typu FSA-Combi, chronionego patentami nr EP 0 133 462 na obciąganie folią z boku i od spodu palety, nr EP 0116 124 na antylaminarne zabezpieczenie przed sklejaniem się folii z workami PE i PP, nr EPO 250 647 .

Rozwinięcie folii z rękawa na odpowiednią długość, zgrzanie rękawa celem zamknięcia kaptura u góry, odcięcie kaptura od rękawa, obciągnięcie kaptura w dół przy równoczesnym podniesieniu palety z ładunkiem na windzie.

Zgrzanie kaptura foliowego z boku i od spodu palety, obniżenie palety z ładunkiem na windzie, rozpoczęcie obkurczania kaptura w kierunku od dołu do góry.

Urządzenie antylaminarne wdmuchuje cienką warstwę powietrza między ładunek a obkurczany kaptur, co zapobiega sklejaniu się kaptura z workami ładunku na palecie.

Obkurczanie wierzchu kaptura.

Linia paletyzacji i foliowania o wysokiej wydajności.

Magazyn pustych palet

Automatyczny paletyzator typu PLS C-2400

Foliomat typu FSA na folię termokurczliwą z rękawa.

Bezpieczna ram obkurczająca folię.

Przenośniki do odbioru palet z ładunkiem, obciągniętych folią.

Foliomat typu FSA z bezpieczną ramą gazową z nadmuchem gorącego powietrza od dołu na folię termokurczliwą z rękawa.

-20- Foliomaty systemu HSA-HE na stretch folię wg opatentowanego systemu High-Expander(R)

Działanie systemu HSA-HE

Kształtowanie kaptura z folii z rękawa rozciągliwej na zimno - stretch folii na czterech palcach ramion napinających.

Palce napinające rozciągają kaptur z położenia wewnętrznego do maksymalnie zewnętrznego, proces chroniony niemieckim patentem.

Rozciąganie kaptura do wymaganej szerokości.

Podnoszenie palety z ładunkiem na windzie celem obciągnięcia kaptura z boku i od spodu palety.

Napinanie kaptura na ładunek na palecie i na paletę.

Ruch palców napinających do wewnątrz powoduje obkurczenie folii i dociśnięcie folii do ładunku, do palety i od spodu palety.

Indywidualnie sterowane napinanie po przekątnej szwu kaptura zapewnia estetyczny wygląd kaptura z góry.

Automatyczny foliomat systemu HSA-HE jest najnowszym osiągnięciem firmy Möllers przyjaznym dla środowiska i ekonomicznym. Największą korzyścią jest obciąganie folią ładunków na palecie bez stosowania wysokiej temperatury i bez zużycia energii cieplnej. Opatentowany sterowany sposób badania obrysu ładunku i dośrodkowania palety z ładunkiem na przenośniku transportującym stanowi wybitną jego zaletę. Stosuje się tutaj specjalną folię o rozciągliwości do 150 %, co daje oszczędność około 30 do 40 % folii w porównaniu z dotychczasowym systemem oraz umożliwia obciąganie folią z rękawa o tej samej wielkości ładunków i palet o różnych wymiarach.

-21- Foliomat typu HSA na folię rozciągliwą na zimno - stretch folię - cechuje oszczędność energii, możliwość recyklingu folii, niewielkie zużycie folii, brak sklejania folii do worków PE i PP .

Obciąganie folią boku i spodu palety dzięki palcom napinającym folię, które obniżają się poniżej palety w trakcie napinania kaptura na ładunek i paletę.

-22,23- Bezpaletowy system zabezpieczania ładunków do transportu i magazynowania

Triumfem technologii pakowania firmy Möllers jest bezpaletowy system zabezpieczenia ładunku do transportu i magazynowania oraz ochrony przed wilgocią. System bezpaletowy polega na wykonaniu dwóch kapturów przeciwbieżnych z folii termokurczliwej bez użycia palety. - jest system: wszystko w jednym - jednostka ładunkowa, zabezpieczenie do transportu, ochrona przed wilgocią. Podwójne kaptury chronią ładunek przed siłami występującymi w transporcie, nawet przy wielokrotnych przeładunkach, odległym transporcie, trudnych warunkach wilgotności. Zapewniają minimalne zużycie materiału pakunkowego jakim jest folia bez kosztownej drewnianej palety.

Przeciwbieżne kaptury z folii termokurczliwej w bezpaletowym systemie to wszystko w jednym: jednostka do transportu, do magazynowania, do załadunku wózkiem widłowym lub dźwigiem z widłowym hakiem.

idealna do magazynowania w kilku warstwach,

idealna do załadunku na statki oceaniczne,

idealna do załadunku na wagony kolejowe,

idealna do załadunku na otwarte wagony,

idealna do załadunku na otwarte samochody,

idealna do załadunku na barki,

absolutnie wodoszczelna.

Linia w systemie bezpaletowym typu PKS-compact, chroniona niemieckimi i zagranicznymi patentami.

stacja dociskania i formowania worków,

automatyczny paletyzator typu PFS,

foliomat na folię termokurczliwą typu Combi z urządzeniem kontroli obrysu ładunku i palety,

urządzenie obracające ładunek o 1800 ("do góry nogami") z dociskiem ładunku i przyrządem do formowanie krawędzi ładunku umożliwiających załadunek widłami wózka lub haka widłowego,

przenośnik transportowy do odbierania ładunków w systemie bezpaletowym.

Fazy systemu bezpaletowego z dwoma kapturami przeciwbieżnymi z folii termokurczliwej:

układanie ładunku z ostatnią warstwą zmniejszoną,

obciąganie wewnętrznego kaptura,

zgrzewanie kaptura wewnętrznego,

profilowanie krawędzi ładunku i folii w miejscu przyszłej pracy wideł,

obrót o 1800 ładunku z dociskiem ładunku,

naciąganie drugiego kaptura przeciwbieżnego,

zgrzewanie kaptura zewnętrznego,

ostateczne profilowanie krawędzi ładunku w miejscu pracy wideł.

widok ładunku bezpaletowego gotowego do transportu i przeładunków.

-24,25- Technologia magazynowania

Logistyka paletowa firmy Möllersa składa się z określonych elementów magazynowania takich jak: segregacja produktów wychodzących z pakowaczek według typów, paletyzowanie tych produktów, oznakowanie ich specjalnymi kodami zależnie od zawartości , przeznaczenia wysyłkowego lub magazynowego, dostarczanie pustych palet lub kontenerów, a wszystko to w prostej formie, lecz aktualnej w każdej chwili.

Grupa firm Möllers tworzy pełne spektrum możliwości projektowanie i wykonania sytemu logistycznego magazynowania od instalacji przenośników rolkowych przez system AGV - Automatic Guided Vehicles - automatycznie sterowane wózki magazynowe do magazynów tzw. wysokiego magazynowania na półkach obsługiwanych przez przejezdne na szynach dźwigi z widłami do układania palet z ładunkiem na półkach i ich wyjmowania do dalszego transportu.

System AGV - Automatic Guided Vehicles - automatycznie sterowane wózki magazynowe obsługuje linie paletyzacji Möllersa w zakresie dostawy pustych palet i układanie palet z ładunkiem na półkach wysokiego magazynu.

Wizualizacji procesu pakowania i paletyzowania granulatów; na monitorze można obserwować wybrane stadia pakowania od widoku całej pakowni do mechanicznych szczegółów poszczególnych urządzeń.

Wysoki magazyn zaopatrywany w załadowane palety w systemie AGV.

Technologia załadunku towarów na paletach lub ładunków bezpaletowych.w warunkach ograniczonej przestrzeni ładunkowej i w kontenerach transportowych.

-26,27- Napełnianie dużych worków i kontenerów

Firma Möllers wprowadziła wiele innowacji do urządzeń załadunkowych do dużych pojemników szczególnie typu FIBCs (BigBag) . Worki używa się jako jednorazowe lub wielokrotne. Systemy napełniania BigBag'ów o automatycznej regulacji wysokości worka umożliwiają załadunek worków o różnej wielkości. BigBag'i mogą również służyć do magazynowania produktów, dozowania objętościowego, pakowania mieszanek różnych produktów.

Dwie stacjonarne pakowaczki BigBag'ów dla worków 1000 kg z czterema hakami.

Obrotowe urządzenie do zawieszania haków umożliwia optymalną pracę przy napełnianiu BigBag'ów. Obejma uszczelnia wlot do worka w sposób bezpyłowy przy załadunku BigBag'ów.

Instalacja napełniania BigBag'ów z regulacją wysokości worka umożliwia stosowanie worków o różnej wielkości.

Również oktabiny można napełniać w urządzeniach firmy Möllers.

Oktabiny nadają się też do obciągania stretch folią.

Instalacja do napełniania BigBag'ów FIBC z urządzeniem obrotowym dla worków o czterech hakach.

-28- Technologia sterowania i wizualizacja procesów pakowania, paletyzowania i foliowania

Technologia sterowania firmy Möllers jest synonimem niezawodności i bezpieczeństwa. Już na początku lat siedemdziesiątych paletyzatory i foliomaty firmy Möllers były wyposażone w programatory do sterowania procesem. Maschinenfabrik Möllers utrzymuje nadal przewodnictwo we wprowadzaniu rozwoju w tej dziedzinie. Linie pakujące, paletyzujące i foliujące firmy Möllers są wyposażone w sterowniki różnych poddostawców zależnie od życzenia kupującego.

Innym istotnym postępem w procesie sterowania jest wprowadzeniu systemu bus. Wszystkie polecenia w systemie sterowania z wyłączników do silników, ustawienia siłowników i innych elementów, sygnały z wyłączników krańcowych i różnych czujników są transmitowane przy pomocy sygnałów digitalnych przez wspólny przekaźnik - pole bus- między centrum sterowania a poszczególnym elementem sterowania. Technologia bus umożliwia zmniejszenie grubości kabli do kilku par kablowych i tworzy instalację znacznie łatwiejszą w eksploatacji i w razie przyszłej rozbudowy systemu.

Osiągnięciem firmy Möllers maksymalne zblokowanie wszelkich terminali w bloki zamontowane wewnątrz maszyny, co umożliwia maksymalne przeniesienie prac instalacyjnych do warsztatu producenta a tym samym zmniejszenie prac wykonywanych u Kupującego i skrócenie czasu prac rozruchowych.

Dla operatora systemu ważna jest charakterystyka systemu sterowania jasno sformułowana, prosta w procedurach sterowania, z minimalna potrzeba interwencji operatora, z możliwością sprawdzania działania systemu w dowolnej chwili, z możliwością obsługi zintegrowanego systemu. Firma Möllers doskonale spełniła te wymagania przez zastosowanie systemu wyświetlania, który pokazuje operatorowi bieżący stan działania, asystuje operatorowi w jego interwencjach, które mogą być niezbędne w dialogu : człowiek - maszyna, i który wspomaga niezawodność systemu dzięki samo-diagnozie systemu w czasie rutynowego serwisu.

System wizualizacji spełnia również funkcje sterowni dzięki zbieraniu informacji, ich zapisywaniu i oszacowaniu według zadanych kryteriów.

-30- Tele-diagnostyka

Firma Möllers stosuje system diagnozy na odległość. Umożliwia to pomoc udzielaną na odległość użytkownikowi przez ekspertów firmy Möllers pracujących w naszym dziale technicznym w Beckum. Obecność personelu użytkownika nie jest przy tym konieczna. Jest to dalszy sposób na zmniejszenie kosztów serwisu.